
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25.4 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 5.08 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Socket (Female) |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Female |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 479
Distributors
pcbx
Unit Price$1.47732
Ext.Price$1.47732
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.47732 | $1.47732 |
| 10 | $1.25760 | $12.57600 |
| 25 | $1.18926 | $29.73150 |
| 50 | $1.12464 | $56.23200 |
| 100 | $1.06353 | $106.35300 |
| 300 | $0.99079 | $297.23700 |
| 500 | $0.92302 | $461.51000 |
| 1000 | $0.85989 | $859.89000 |
| 3000 | $0.80107 | $2403.21000 |
